Diyarbakır Rehberi
Konut Kredi Borçları Yapılandırılabilir Mi? 15/07/2017

Konut Kredi Borçları Yapılandırılabilir Mi?

Konut kredisi nasıl kullanılır,Konut Kredisi borç yapılandırma ne zaman yapılmalı, Vadeli sistemle konut almak mantıklı mı?

Konut Kredi Borçları Yapılandırılabilir Mi?

 

            Ülkemizde konut alımları önceleri pek tercih edilmese de geçtiğimiz 20 yıldan süre gelerek konut kredisi sistemiyle bankalar aracılığıyla yapılıyor.

 

 Vadeli Sistem Bir Kolaylık

 

            Konut kredisi bankalar aracılığı ile sağlanıp alıcının isteğine göre çeşitli vade sistemlerinde verilir. Alıcı, ödeme gücüne göre bir vade sistemi belirler ve banka sicil durumuna ve evin değerine göre kredilendirip ev sahibi olabilir. Bu vade sistemlerinde vadenin uzunluğuna göre faiz oranları belirlenmektedir. Ülkemizde günümüz itibariyle 0.98 ile 1.25 arasında değişiklik gösteren bu oranlara ve konutun değerine göre toplam tutar belirlenir ve alıcının istediği vadeye göre aylık taksitler halinde bankaya ödemesi gerçekleştirilir.

 

 Konut Kredi Borçları Yapılandırılabilir Mi?

 

            Konut kredisi ile konut sahibi olmak isteyen bireyler, seçtiği ödeme şekline göre vadeli olarak kabul ettiği faiz ile birlikte aylık sabit tutarlar halinde çalıştığı bankaya ödemelerini düzenli olarak yapar. Eğer ki, çeşitli nedenlerden ötürü süre gelen aylık ödediği tutarı ödeyemeyecek duruma gelindiğinde banka ile iletişime geçilerek bu aylık ödenen net tutar, daha aşağıya çekilebilir. Bu tutarın düşmesi demek, kullanılan konut kredisini yapılandırmak anlamına gelir. Bu takdirde, aylık ödenen kredi tutarı daha aşağı seviyeye düşürülmek istenirse, banka tarafından yeni bir vadeli ödeme planı yapılır ve alıcıya aktarılır. Bu ödeme planında aylık tutarın düşürülmesi için vade yükseltilir ve ödenen faiz artar. Alıcı bunu kabul ettiği takdirde yapılandırma yoluna gidilebilir.

 

 Ayrıca, konut kredi borçları ödeme tutarı düşürmek yerine, ara ödeme sistemiyle de yapılandırılabilir. Toplam yansıtılan faizi düşürmek için ara ödeme yapılır, vade aynı kalır ancak aylık ödemenin düştüğü gibi, toplam ödenecek faiz tutarında da düşme sağlanabilir. Her iki biçimde de tercih edilebilen yapılandırma şekli, alıcının tercihine göre banka tarafından sunulur.

Bu haber 602 kez okundu.
Sektörel Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Araç Kiralama (890 kez okundu.) - 15/07/2017
  2. 2. Konut Kredi Borçları Yapılandırılabilir Mi? (603 kez okundu.) - 15/07/2017
Facebook Yorumları