Diyarbakır Rehberi
Diyarbakır Tarihi Köşkler & Hanlar 24/08/2014

Diyarbakır Tarihi Köşkler & Hanlar

Diyarbakır Hasan Paşa Hanı

Hasanpaşa Hanı (Xana Hesen Paşa) ,
 
 
Tarihi Hasan Paşa Hanı Gazi Caddesi'nin üstünde, Ulu Cami'nin karşısında Dağkapı semtindedir. Diyarbakır'ın günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış en büyük hanı ünvanına sahiptir.. 1572-1575 yılları arasında, Vezir-i Azam Sokullu Mehmet Paşa'nın oğlu Hasan Paşa tarafından yaptırıldı. Bodrum katıyla birlikte, üç katlı ve avlulu bir han. Basık kemerli bir kapıdan eçildikterı sonra beşik tonozlu kısımdan avluya çıkılıyor. Avlunun ortasında sütunlu ve üstü kubbeli bezemesiz bir şadırvan bulunuyor. Bazı revakların üstü beşik tonozlar ile örülmüş. Yapının mimarisinde bir sıra bazalt taş, bir sıra kalker taş kullanılması, hanı olduğundan daha uzun gösteriyor. Bu hanın batı ve güney kapılarında tarihi  iki yazıt bulunmakta. Hanın bodrum katı, gelen kervanların hayvanları için ahır olarak kullanıldı.
 
1613 yılında Diyarbakır'a gelen Polonyalı gezgin Simeon, handan 500 beygiri rahat barındıracak, üç katlı kagir, şadırvanlı ve pek çok odalı bir yapı" olarak bahsediyor. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmasıyla, Hasanpaşa Hanı yerli ve  yabancı turistlerin Diyarbakır'daki uğrak yerlerinden biri olmayı başardı. Hasanpaşa Hanı'nda halihazırda çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar ve kahvaltıcılardan oluşuyor, Avluda menengiç kahvesi eşliğinde dost sohbetlerinin tadı bir başka...
 
Diyarbakır Sülüklü Han
 
Sülüklü Han - Kazancılar Hanı (Xana Qazanciyan) 
 
Gazi Caddesi üzerinde Kazancılar Sokağı'nda bulunan han, adını avlusundaki kuyunun içinden tedavi amaçlı çıkarılan sülüklerden alıyor. 
1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırıldı. Bir zamanlar üç 
katlı, her katında 18 oda bulunan ve zemin katı da ahır olarak kullanılan Sülüklü Han, günümüze sadece tek kat olarak gelebilmiş. Hanın altında eskiden gizli bir geçidin olduğu söyleniyor. Bu geçidin İçkale'deki cezaevine çıktığı, zamanında üç idam mahkumunun bu geçidi kullanarak kaçmayı başardığı ve bu olaydan sonra geçidin dönemin yetkilileri tarafından kapatıldığı da rivayet ediliyor. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmasından sonra han, otantik bir kafe olarak kullanılmakta. 
 
Deliler Hanı Diyarbakır
 
Hüsrevpaşa Hanı-Deliller Hanı (Xana Delilan)
 
Gazi Caddesi üzerinde, Mardinkapı'da yer alan han, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış Diyarbakır'daki en büyük handır. Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından, Hicaz'a ve İpek Yolu üzerindeki Suriye, İran ve Hindistan'a gidecek olan ticaret kervanlarına hizmet etmek için yaptırıldı. Yapımına ı521 yılında başlanan han, 1527'de tamamlandı. Bu hana, hacca giden kervanlara rehberlik eden delillerin (rehber burada konaklamasından dolayı Deliller Hanı da deniyc 
Siyah bazalt, beyaz kalker, moloz taş ve tuğla kullanılara iki kat şeklinde inşa edilmiş. Geniş avlusunda bir şadırvan yer alıyor. Konaklama amaçlı odalar ve ahırlar avlunun etrafında diziliyor. Doğu-batı yönünde uzanan kemerlerin aralarındaki nefler, boydan boya beşik tonozlarla örtülü. Giriş kısmında ve karşısında yer alan merdivenlerle üst kat bağlantı sağlanıyor. İkinci katta ise kalın ayaklara dayanan revaklar ve bu revakların ardında derin, küçük kapılı han odaları yer alıyor. Değişik dönemlerde çok sayıda restorasyon geçiren han, günümüzde butik otel olarak kullanılmakta. 
 
 
Sem'an Köşkü (Gazi Köşkü)  (Koşka Xazi) 
 
Köşk, şehir merkezine 5 km uzaklıkta, eski ~ardinyolu üzerinde yer alıyon ıy, yüzyılda 
yapılan bu köşk Akkoyunlu mimarisinin tipik özelliklerini taşıyor. Mustafa Kemal, ordu komutanlığı vekilliği sırasında burada konakladığı için bu köşke Gazi Köşkü de denmekte. 
Yapı iki katlı olup, doğu-batı uzantılı ve dikdörtgen bir plana sahip. Yapımında bir sıra bazalt taş, bir sıra da beyaz kireç taşı kullanılmış. Alt katında "çay odası" olarak adlandırılan bir oda, selsebilli eyvan ve mutfak bulunuyor. Selsebilli eyvanın üst örtüsü beşik tonoz, yuvarlak kemerli selsebilli zemin ise mermerden yapılmış. Buradan akan su, dikdörtgen bir havuza, oradan da kapalı bir kanalla avludaki büyük havuza döküliyor. İkinci katta, bir oda ve bir teras bulunuyor. Günümüzde Atatürk'e ait eşyaların sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Ayrıca çevre düzenlemesi yapılan bu alandaki kafe ve restoranlar, yaz sıcağından kaçıp güzel bir manzara eşliğinde serinlemek ve eğlenmek isteyenlerin uğrak mekanlarından biri. 
 
 
Erdebil Köşkü (Qesra Ber Dere Pire) 
 
Kent merkezinden 5 km uzaklıkta, eski Mardin yolu üzerinde yer alıyor. 512 yılında yapılan ve Dicle boyundaki diğer tüm köşklere mimari açıdan örnek oluşturan bu tarihi köşk, asıl mimari şeklini Akkoyunlular döneminde, günümüzdeki şeklini ise son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla aldı. Erdebil Köşkü, halk arasında Kürtçe "Qesra Ber Dere Pire" olarak adlandırılıyor. Geniş ve etrafı yeşilliklerle sarılı bir yapı olan köşk, dışa açık bir plana sahip. On Gözlü Köprü'nün batısında, yüksek bir tepede bulunuyor. Köşk bodrum, zemin ve ikinci kat olmak üzere üç kattan oluşuyor. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan köşkün yapımında kesme bazalt ve kalker taşı kullanılmış. Bodrumun üst örtüsü beşik tonoz. Köşkün zemin katında eyvan, bir oda ve mutfak bulunuyor. İkinci katında ise bir oda ve teras yer alıyor. Köşk, Diyarbakır Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından restore edilerek, köşk bahçesindeki restoranıyla yerli ve yabancı ziyaretçilere açıldı. 
 
 

Bu haber 6688 kez okundu.
Diyarbakır Rehberi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Diyarbakır Gezilecek yerler (753 kez okundu.) - 17/06/2018
  2. 2. Diyarbakır’da Ne Yenir? Nerede Yenir? (1133 kez okundu.) - 05/06/2018
  3. 3. Diyarbakır Otelleri Konaklama Rehberi (695 kez okundu.) - 03/06/2018
  4. 4. Diyarbakır Forum AVM Servis (9068 kez okundu.) - 01/07/2017
  5. 5. Diyarbakır Forum AVM 'de Ramazan Geceleri (1093 kez okundu.) - 11/06/2017
  6. 6. Diyarbakır Leman Kültür Cafe İftar Menüsü (1785 kez okundu.) - 10/06/2017
  7. 7. Diyarbakır İftar Vakitleri (827 kez okundu.) - 09/06/2017
  8. 8. Diyarbakır'da Yeni Otobüsler Hizmet Vermeye Başladı. (824 kez okundu.) - 08/06/2017
  9. 9. Diyarbakır YAZ Spor Okullarına Kayıtlar Başladı (737 kez okundu.) - 08/06/2017
  10. 10. DİYARBAKIR'DA GEZİLECEK MEKANLAR (3028 kez okundu.) - 30/07/2016
Facebook Yorumları