Diyarbakır Rehberi
Diyarbakır Kiliseleri 24/08/2014

Diyarbakır Kiliseleri

Diyarbakır Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi Meryem Ana Süryani Kadım Kilisesi

Mar Gevergis Nasturi Kilisesi (Dera Saint George) 
 
İçkale'nin kuzeydoğu köşesinde yer alan  ve kesin olarak yapım tarihi bilinmeyen  Mar Gevergis Nasturi Kilisesi'nin, 2.yüzyıldan itibaren Nasturi Hıristiyanlar tarafından kullanılmaya başlandığı biliniyor. 
Kesme siyah bazalttan inşa edilmiş olan kilise, halk tarafından, "Kara Papaz Kilisesi" olarak da anılıyor. Artuklular döneminde kilisenin işlevi değiştirilerek Amida Höyük üzerinde yer alan sarayın hamamı olarak kullanıldı. 2005 yılında restore edilen kilise, sergi salonu olarak kullanılacak. 
 
 
Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi
Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi (Dera Surp Giragos) 
 
Özdemir Mahallesi, Göçmen Sokak'ta bulunan Surp Giragos Kilisesi'nin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte, kiliseyle ilgili bilgiler yazılı kaynaklarda ilk olarak ısı7 tarihinde geçiyor. Bu nedenle 16. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Kilisede, ı827 ve 1880 tarihlerinde iki büyük yangın çıktı. Ve ı88o yılındaki büyük yangından sonra ek binalar inşa edildi. Yapılan eklemelerden sonra, ikisi kilisenin ikinci katındaki kadınlar mahfilinde beşi giriş katında olmak üzere dünyadaki tek yedi boranlı Ermeni kilisesi haline gelen yapı, üç bin kişinin bir arada ibadet edebileceği bir kapasiteye ulaştı. Kilisenin sol tarafındaki avludan açılan bir girişle ana kiliseye bağlandı ve hala sağlam duran Surp Hagop Şapeli de bu eklemeler döneminde inşa edildi. I. Dünya Savaşı sırasında Alman subaylarının karargahı, ıg6o yılına kadar askeri depo, Sümerbank bez deposu olarak ve benzeri amaçlarla kullanılan kilise, Diyarbakır Ermeni Cemaati tarafından onarılarak, tekrar asıl işlevine kavuşturuldu. 
Ana kilise, Surp Hagop Şapeli, Patrikhane binası, lojmanlar, su kuyuları ve üç avludan oluşan yapılar topluluğu, günümüzde bile görkeminden bir şey kaybetmeyen bir anıt olarak yaşamakta. Surp Giragos Ermeni Vakfı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışması ise halen devam ediyor. 
 
Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi 
 
(Dera Keldaniyôn Katolik a Mar Petyün) Özdemir Mahallesi Şeftali Sokak'ta yer alan kilise, 17. yüzyılda inşa edildi. Doğu Süryanileri (Katolik Keldaniler) tarafından kullanılan kilise, 8 Ocak ı68ı tarihinden itibaren "Amid Keldani Patrikliği" olarak hizmet verdi. Kemerlerle bölünmüş dört neften oluşan kilise günümüzde ibadete açık. 
 
 
 
Diyarbakır Meryem ana Süryani Kilisesi
Meryem Ana Süryani Kadım Kilisesi  (Dera Daye Meryamayô) 
 
Milattan önceki yıllardan beri güneş tapınağı olarak kullanıldığı bilinen bir mabedin üzerine 3. yüzyılda kurulan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Alipaşa Mahallesi'nde, Ana Sokak'ta bulunuyor. Süryani Ortodoks olarak da bilinen "Yakubi" mezhebine ait bu kilise, bugün de varlığını faal olarak sürdüren kiliselerden biri. Ana kiliseyle birlikte kütüphane, patriklik konutu, misafirhane ve lojmanlardan oluşan bir yapılar topluluğu ve üç avlusu bulunuyor. 
 
Pek çok tarihi eseri bünyesinde barındıran kilisede, ceviz ağacından yapılmış kapılar, azizlere ait tablolar ve el işi gümüş kandiller oldukça dikkat çekici. Süryani kilise kültürünün bir parçası olan patrik mezarlarının kilise içine yerleştirilmesi geleneği, bu kilise için de geçerli. Çeşitli zamanlarda kilisede görev yapmış ve görevi başındayken ölen pek çok patriğin ve rahibin mezarları halen kilise içinde korunmakta. 
 
Kilise, Patrik iV. Diyonosiyos'un, patriklik merkezini M.S. 1034 yılında Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi'ne taşımasıyla, ıı. yüzyıldan ı9. yüzyılın sonlarına kadar çeşitli tarihlerde Süryani Patrikhanesi olarak cemaate hizmet etti. ı933 yılında Mardin Abraşiyesi olan Mardin Süryani Kadim Metropolitliği'ne bağlandı ve halen bu Metropolitliğin üyesi. 

Bu haber 4041 kez okundu.
Diyarbakır Rehberi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Diyarbakır Gezilecek yerler (708 kez okundu.) - 17/06/2018
  2. 2. Diyarbakır’da Ne Yenir? Nerede Yenir? (1058 kez okundu.) - 05/06/2018
  3. 3. Diyarbakır Otelleri Konaklama Rehberi (663 kez okundu.) - 03/06/2018
  4. 4. Diyarbakır Forum AVM Servis (8953 kez okundu.) - 01/07/2017
  5. 5. Diyarbakır Forum AVM 'de Ramazan Geceleri (1071 kez okundu.) - 11/06/2017
  6. 6. Diyarbakır Leman Kültür Cafe İftar Menüsü (1737 kez okundu.) - 10/06/2017
  7. 7. Diyarbakır İftar Vakitleri (810 kez okundu.) - 09/06/2017
  8. 8. Diyarbakır'da Yeni Otobüsler Hizmet Vermeye Başladı. (809 kez okundu.) - 08/06/2017
  9. 9. Diyarbakır YAZ Spor Okullarına Kayıtlar Başladı (717 kez okundu.) - 08/06/2017
  10. 10. DİYARBAKIR'DA GEZİLECEK MEKANLAR (2991 kez okundu.) - 30/07/2016
Facebook Yorumları