Diyarbakır Rehberi
Diyarbakır Gezilecek yerler 17/06/2018

Diyarbakır Gezilecek yerler

Diyarbakır Gezilecek yerler, Meryem Ana Kilisesi,Çayönü, Cahit Sıtkı Tarancı Evi,Gazi Köşkü, Keçi Burcu, Sipahiler Çarşısı, Malabadi Köprüsü

 Ülkemizin her şehri, gerek tarihi özellikleri gerek doğal güzellikleri ile gezilip görülmeye değerdir. Her şehrimizin, turizme katkı sağlayan bir güzelliği mutlaka vardır. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tarihi özelliklerin ön plana çıktığı şehirlerle, turizmin incisi olarak nitelendirilmektedir. Güneydoğu Anadolu'nun en gelişmiş şehri olan Diyarbakır, her karış toprağı buram buram tarih kokan ender güzellikteki illerimizden birisidir. Daha çok yemekleriyle ön plana çıkan şehrin, tarihi özellikleri de turizme hayrı sayılır bir katkı sağlayacak kadar çoktur. Dolayısıyla Diyarbakır, gezilip görülebilecek yerler açısından oldukça zengindir. Diyarbakır'da gezilip görülecek yerler nerelerdir? diye soracak olursak, hayli kabarık bir listeyle anlatmaya başlayalım. Zira Diyarbakır'da gezilip görülebilecek yerleri anlatmak için, uzun bir tarihi yolculuğa çıkacağız.

 

  Diyarbakır Surları: Diyarbakır'da gezilip görülecek yerler deyince ilk durak Diyarbakır Surları'dır. Uzun yıllar boyunca, farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, değişik kültürlerin izlerini barındırmaktadır. Osmanlı, Bizans ve Roma ile çeşitli medeniyetlerin belirli süre hüküm sürdüğü şehir, tarihi olayları yerinde görme imkanı sunmaktadır. Dünyanın en uzun surları olan Çin Seddi surlarından sonra Diyarbakır Surları, ikinci sırada yer almaktadır. Farklı kültürlere ev sahipliği yapmasından ve her medeniyetin surlara kendinden bir iz bırakmasına dolayı Diyarbakır Surları'nın eşi benzeri yoktur. Surlar, 5100 metre uzunluğundadır ve şehrin gezilip görülecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

 

  Ulu Cami: Çeşitli medeniyetlerden kalma zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehrin gezilecek yerlerinden birisi de Ulu Cami'dir. Adını, şehirdeki camilerin en büyüğü ve sanatsal açıdan en zengini olmasından almaktadır. M.Ö 639 yılında inşaa edilen caminin, koruma amaçlı olarak zaman zaman restore edilerek günümüze kadar geldiği bilinmektedir.

 

  Asur Kalesi: Diyarbakır'ın, farklı medeniyetlerin izlerini taşıdığının açık kanıtı olan Asur kalesi, Asurların şehre bıraktığı tarihi mirastır. Asur kalesi, ana kayanın oyulması suretiyle açılan tünellerle ünlüdür. Dışarıdan bakıldığında, ana kayanın gövdesine açılan tüneller görülmektedir. Kalenin çevresinde, Asurlulara ait mezarların da bulunması şehrin tarihi önemine katkı sağlamaktadır.

 

  Dicle Nehri: Diyarbakır'a gidecek olanların mutlaka uğraması gereken yerdir. Diyarbakır'da tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler, Dicle Nehri'ne mutlaka uğramalıdır.

 

  Sülüklü Han: Mahmut Çelebi ve kardeşi Atike Hatun'un 1683 yılında yaptırdığı Sülüklü Han, adını içerisinde bulunan kuyudan almaktadır. Vaktiyle bu kuyudan hekimler, çeşitli hastalıklara şifa bulmak için Sülükler çıkarmış ve hanın adı Sülüklü Han kalmıştır. 2010 yılında restore edilen han, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

 

  Hasanpaşa Hanı: Diyarbakır'a gidenlerin, görmeden dönmemesi gereken bir yerdir Hasanpaşa Hanı. Diyarbakır'ın tarihi özelliğine büyük katkı sağlayan han, Osmanlı Döneminde Sokullu Mehmet Paşa'nın oğlu tarafından yaptırılmıştır. Belirli bir dönem boyunca tüccar hanı olarak kullanılmasından dolayı, turizme katkısı büyüktür. Diyarbakır'a gidildiğinde, kahvaltı ve kahve için tercih edilebilecek nadide güzelliklerden birisidir.

 

 Kervansaray: Ülkemizin diğer şehirleri gibi kendine has bir güzelliği bulunan Diyarbakır'da gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de kervansaraydır. Deliler Hanı olarak da bilinen Kervansaray, Sur ilçesindedir. Şimdilerde otel olarak kullanılıyor olsa da, tarihi özellikleri ve dokusu bozulmadan, mimarisine uygun şekilde hizmet verilmektedir. Gerek mimarisi, gerekse iç dizaynı, Kervansaray'ın inşaa edildiği 1570'li yıllarda, o dönemin imkanlarıyla nasıl mucizevi bir esere imza atıldığının çarpıcı bir örneğidir.

 

 Hevsel Bahçeleri: Hevsel bahçeleri, Diyarbakır Surları ile Dicle Nehri arasında bulunmaktadır. Tarihi dönemlerde, bütün şehrin sebze ve meyve ihtiyacı bu bahçelerden karşılanmıştır. Dolayısıyla Hevsel Bahçeleri, hem Diyarbakır hem de ülkemiz için büyük öneme sahiptir.

 

 Dört Ayaklı Minare: Diyarbakır'da, birçok farklı medeniyetin farklı dönemlerde hüküm sürmesi, şehrin zengin bir tarihi mirasa sahip olmasını sağlamıştır. Farklı tarihi yapılarla, eski dönemlerin sanatsal ve kültürel imkanlarını etkileyici şekilde yansıtan Dört Ayaklı Minare, Akkoyunlu uygarlığının şehre mirasıdır. Yapı, Kasım Han tarafından yaptırılmıştır. Şeyh Mutahhar Camisi'nin minaresidir. Özelliği, dört sütun üzerinde durarak ilginç bir mimari görünüme sahip olmasıdır. Yapının ilginçliğinden midir bilinmez, minarenin sütunları altından geçenlerin dilekleri kabul olur şeklindeki söylentiler, esere olan ilgiyi arttırmıştır. Yapının, ülkemizde bir başka örneği bulunmamaktadır.

 

 Meryem Ana Kilisesi: Milattan önceki dönemlerden kalma bir eser olan Meryem Ana Kilisesi, zaman zaman restore edilerek günümüze kadar gelmiştir. Avlu, kilise, divanhane ve ibadetlerin yerine getirilmesi için dini bölümlerden oluşmaktadır.

 

  Çayönü: Kendine özgü güzellikleri ve dokusu bulunan Diyarbakır'ın değişik medeniyetlerden kalma miraslarından birisidir. Ergani sınırları içerisinde yer almaktadır. Çayönü'nün en önemli özelliği, yerleşik yaşamın başladığına dair kalıntılara sahip olmasıdır. Tarihi kayıtlarda Çayönü, tarımda ilk defa buğdayın kullanıldığı yer olarak geçmektedir.

 

 On Gözlü Köprü: Diyarbakır'da, görenleri şaşkına çevirecek birçok ilginç yapı bulunmaktadır. On gözlü köprü, bu yapılardan birisidir. Büyüleyici güzelliğiyle dikkat çeken yapı, şehrin önemli mimari yapılarından birisidir. Zamanla yıkıldığı ve yeniden yapıldığı söylenmektedir. Köprü, yerli yabancı birçok ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gördüğünden, yapının etrafında hizmet veren çeşitli işletmeler bulunmaktadır. On Gözlü Köprü'nün manzarası karşısında çay ve kahve içmek, hafızalardan silinmeyecek anılardır.

 

 Cahit Sıtkı Tarancı Evi: Tarihi ve kültürel açıdan büyük öneme sahip Diyarbakır'da, dikkat çekecek güzellikteki yapılardan birisi de Cahit Sıtkı Tarancı Evi'dir. 1733 yılında yapılan bina, Türk mimarisinin özgünlüğünü yansıtan bir yapıdır. Ev, Kültür Bakanlığı'nın 1973 yılında satın almasıyla, müze şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Müze, Diyarbakır'da gezilecek yerler listesine alınması gereken güzelliktedir.

 

  Diyarbakır Arkeoloji Müzesi: Diyarbakır'ın bir turizm kenti olmasında hatrı sayılır payı vardır Arkeoloji Müzesi'nin. Müzenin açılışı, 1934 yılında yapılmıştır. Birkaç defa yeri değiştirilen müze, Diyarbakır İç Kale'de hizmet vermeye devam etmektedir. Müze, farklı medeniyetlere ait tarihi eserlerin sergilendiği önemli bir yapıdır. Eski uygarlıklara ve tarihe meraklı olanlar, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'ni gezebilirler.

 

 Gazi Köşkü: Yine bir Akkoyunlu Devleti mirası olan Gazi Köşkü, ilk açıldığında karargah olarak kullanılıyordu. Ancak sonrasında, belediye yapıyı satın almış ve Gazi Köşkü adını koymuştur. Bu ismin verilmesinin sebebi, binanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hediye edilmesidir. Köşk, iki katlıdır, On Gözlü Köprü'ye yakındır. Atatürk'ün eşyalarının sergilendiği köşk, şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır. Muhteşem manzaraya sahip olduğu gibi, çevresinde piknik alanı da bulunmasından dolayı, Diyarbakır'ın eşsiz güzelliklerinden birisidir.

 

 Keçi Burcu: Diyarbakır'ın tarihi yapılarından birisidir Keçi Burcu. Yontulmuş bir kayanın üzerine inşaa edilen yapı, oldukça büyüktür. Yapılış tarihiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur. 11 kemeri bulunmaktadır. Eski dönemlerde, bazı medeniyetler tarafından tapınak şeklinde kullanılmıştır. Şehrin en büyük burcu olan Keçi Burcu'nun manzarası da büyüleyicidir.

 

 Sipahiler Çarşısı: Diyarbakır, çarşılarıyla ünlüdür. Sipahiler Çarşısı, Doğu'nun en gelişmiş ve gelişmekte olan ili ünvanına sahip Diyarbakır'ın kültürel ve tarihi özelliğini en etkileyici şekilde yansıtmaktadır. Diyarbakır kültürünü yerinde tanımak isteyenler, ilk olarak Sipahiler Çarşısı'na uğramalıdır.

 

 Malabadi Köprüsü: Diyarbakır'da han, kervansaray, cami, köprü, kilise ve daha birçok yapı bir arada bulunmaktadır. Bunda tabi ki, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmasının payı vardır. Silvan ilçesinde bulunan Malabadi Köprüsü, geniş kemeri sayesinde dünya genelinde en geniş kemere sahip köprülerden birisi olarak bilinmektedir.

 

 Balıkçılarbaşı: Diyarbakır'ın has kimliğini yansıtan Balıkçılarbaşı, yerli halka göre şehrin kalbinin attığı yerdir. Balıkçılarbaşı'nda, yöresel yemekler ve el yapımı sanatsal ürünler uygun fiyatlarla alınabilir.

 

 Kısaca Diyarbakır Hakkında

 

 Yazları çok sıcak ve kurak geçen Diyarbakır, aslında sert iklim kuşağındadır. Kışları biraz sert geçtiği için, Diyarbakır'a gitmek için en uygun mevsim, bahar aylarıdır. Mayıs ayının sonuna doğru, şehirde Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Bu ayda Diyarbakır'ı ziyaret etmek, şehri yakından tanımak için avantajlıdır. Diyarbakır, gezilip görülebilecek yerler açısından zengin olduğundan, şehirde konaklamak için farklı kapasitelerde hizmet veren birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Herkes, bütçesine göre konaklayabileceği bir işletme bulabilir.

 

  Diyarbakır'ın tarihi, M.Ö 3000'li yıllara kadar uzanmaktadır. Ancak, Çayönü tarihi yapıda yapılan kazılarda, şehrin daha da eski ve köklü bir geçmişe sahip olduğuna dair kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Anadolu'da hüküm süren medeniyetler ile Mezopotamya arasında bulunan Diyarbakır, bu özelliğinden dolayı çeşitli medeniyetlerin izlerini yansıtmaktadır. Son zamanlarda, şehre önemli yatırımlar yapılmış ve Diyarbakır'ın her açıdan gelişimine katkıda bulunulmuştur. Sosyal aktivite ve spor faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2009 yılında faaliyete giren Dicle At Çiftliği de, şehre önemli katkılar sağlamıştır.

 

 Diyarbakır'a gidenler, Diyarbakır'da gezilip görülecek yerler başta olmak üzere el sanatları, yemekleri ve doğal güzellikleriyle şehre hayran kalmaktadır. Bölge, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle olduğu kadar, yemekleri ve el sanatları dolayısıyla da ilgi görmektedir. Diyarbakır'ın köylerinde, bölgenin kültürünü en nadide şekilde yansıtan kilim ve halılar dokunmaktadır.

 

 Görüldüğü üzere, Diyarbakır'da gezilecek yerler listesi oldukça kabarıktır. Hem köklü bir tarihi mirası hem de kendine özgü doğal güzellikleri bulunan şehir, bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği niteliktedir.

 

Bu haber 752 kez okundu.
Diyarbakır Rehberi Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Diyarbakır Gezilecek yerler (753 kez okundu.) - 17/06/2018
  2. 2. Diyarbakır’da Ne Yenir? Nerede Yenir? (1132 kez okundu.) - 05/06/2018
  3. 3. Diyarbakır Otelleri Konaklama Rehberi (695 kez okundu.) - 03/06/2018
  4. 4. Diyarbakır Forum AVM Servis (9068 kez okundu.) - 01/07/2017
  5. 5. Diyarbakır Forum AVM 'de Ramazan Geceleri (1093 kez okundu.) - 11/06/2017
  6. 6. Diyarbakır Leman Kültür Cafe İftar Menüsü (1784 kez okundu.) - 10/06/2017
  7. 7. Diyarbakır İftar Vakitleri (827 kez okundu.) - 09/06/2017
  8. 8. Diyarbakır'da Yeni Otobüsler Hizmet Vermeye Başladı. (824 kez okundu.) - 08/06/2017
  9. 9. Diyarbakır YAZ Spor Okullarına Kayıtlar Başladı (737 kez okundu.) - 08/06/2017
  10. 10. DİYARBAKIR'DA GEZİLECEK MEKANLAR (3027 kez okundu.) - 30/07/2016
Facebook Yorumları