Diyarbakır Rehberi
Alzheimer Hastalığı Nedir 29/07/2017

Alzheimer Hastalığı Nedir

İnsanı önce kendisinden, hastalığın ilerleyen evrelerinde ise çevresindekiler den uzaklaştıran bir hastalık olan Alzheimer; zamanla hastanın yaşamış olduğu bütün anıları zihninden silmeye başlıyor.

Alzheimer Hastalığı Nedir

 

            Yaşın ilerlemesi ile insan vücudunun bazı bölümlerinde bazı hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu hasarların bazıları, insanın genç yaşında kendisine iyi davranmadığı dönemlerde kendisine verdiği zararlar iken, bazıları da insanın elinde olmayan sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir.

 

            Özgür ruhlu, maceraperest bir gençlik dönemi geçiren insanlar kendi vücutlarına fiziksel olarak çeşitli zararlar vererek, vermiş olduğu bu zararı ömür boyu taşımakla birlikte pişman olabiliyorlar. Bazen de bu durum, psikolojikte olabiliyor. İnsan kendisine, psikolojik olarakta zarar verebiliyor.

 

            Bunun yanı sıra, insanın elinde olmayan sebeplerden dolayı yakalandığı çeşitli rahatsızlıklar olabiliyor. Özellikle yaşın ilerlemesi ile zihin problemleri, unutkanlık kendisini göstermeye başlıyor. Alzheimer hastalığı da, unutkanlığın aşırı derecede ileri seviyesine verilen bir isimdir. Hepimiz yaşamımızda gerek telaştan, gerekse yorgunluktan bazı şeyleri unutabiliyor ve unuttuğumuz o şeyi hatırlamakta zorlanabiliyoruz. İşte bu durumun sürekli devam ettiğini bir hayal edin. İşte buna, Alzheimer hastalığı deniliyor.

 

 Alzheimer Hastalığı Nedir?

 

alzheimer-nedir            İnsanı önce kendisinden, hastalığın ilerleyen evrelerinde ise çevresindekiler den uzaklaştıran bir hastalık olan Alzheimer; zamanla hastanın yaşamış olduğu bütün anıları zihninden silmeye başlıyor. Kendisini, ailesini, arkadaşlarını tanıyamayıp, kendi evini ve kendi adını hatırlayamaz bir hale getiren Alzheimer hastalığı hastayı, sıkıntılı bir süreç ile birlikte ölüme kadar götürebilmektedir.

 

            Halk arasında Alzheimer hastalığı yalnızca unutkanlık hastalığı olarak bilinir fakat unutkanlık, bir Alzheimer hastalığı değildir. Alzheimer unutkanlıktan çok daha tehlikeli bir hastalıktır. Bir saniye bile yalnız başına bırakılmaması gereken Alzheimer hastaları, bırakın doğru ile yanlışı ayırt etmeyi, nerede ne yapması gerektiği konusunda bir karar veremeyecek durumda olan hastalardır. Hal böyle olunca Alzheimer hastasının kendisine zarar vermesi olası bir ihtimaldir.

           

            Alzheimer hastalığı beraberinde; psikoloji bozukluğu, hesap muhakeme yeteneğini kaybetme, algıda bozukluk, kendini ifade edememe gibi sorunları da getirmektedir. Bu tür bir durum ile karşılaşıldığında, söz konusu bir hasta, en kısa zamanda bir uzmana gösterilmeli ve doğru teşhis koyulup tedavi başlatılmalıdır.

Bu haber 838 kez okundu.
Sağlık Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Lazer Epilasyon (855 kez okundu.) - 29/07/2017
  2. 2. Yaşlanmayı Geciktiren Besinler (792 kez okundu.) - 29/07/2017
  3. 3. Alzheimer Hastalığı Nedir (839 kez okundu.) - 29/07/2017
  4. 4. Hemoroid Başur Hastalığı Evreleri Tedavisi (852 kez okundu.) - 26/07/2017
  5. 5. YOGA (797 kez okundu.) - 19/07/2017
  6. 6. Kolesterole Karşı Ceviz Suyu (791 kez okundu.) - 19/07/2017
  7. 7. Günümüz Plastik Cerrahi Operasyonlarına Ve Estetik Merkezlerine Genel Bakış (739 kez okundu.) - 01/07/2017
Facebook Yorumları